• Home
  • Prawo
  • Kiedy wypłacane są wczasy pod gruszą

Kiedy wypłacane są wczasy pod gruszą

Kiedy wypłacane są wczasy pod gruszą

Kiedy wypłacane są wczasy pod gruszą?

Wczasy pod gruszą, czyli świadczenie urlopowe finansowane przez pracodawcę, przyznawane są zazwyczaj raz w roku kalendarzowym, najczęściej podczas letniego okresu urlopowego. Moment ich wypłaty uzależniony jest od indywidualnych regulaminów zakładowych oraz ustaleń pomiędzy pracodawcą a pracownikami, jednak w praktyce najczęściej odbywa się to przed lub zaraz po skorzystaniu z urlopu wypoczynkowego, zazwyczaj w okresie od czerwca do września.

Czym są wczasy pod gruszą i jakie są warunki ich wypłaty?

Wczasy pod gruszą to potoczne określenie świadczenia urlopowego, które pracodawca może – lecz nie musi – wypłacić zatrudnionym pracownikom. W przeciwieństwie do świadczeń z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, świadczenie urlopowe jest dobrowolne, a jego wysokość reguluje wewnętrzny regulamin zakładu pracy bądź układ zbiorowy pracy.

Zazwyczaj wypłata tego rodzaju świadczenia jest uzależniona od kilku podstawowych warunków:

  • Skorzystanie co najmniej z 14 dni kalendarzowych nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego.
  • zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę;
  • brak zaległości urlopowych z ubiegłych lat;
  • spełnienie kryteriów socjalnych określonych w regulaminach zakładu.

W jakim czasie należy oczekiwać wypłaty świadczenia?

Najczęściej praktykowanym czasem jest okres letni (czerwiec – wrzesień). Wynika to z faktu, iż większość pracowników wybiera się na wypoczynek właśnie wtedy. Świadczenie wypłacane jest zwykle tuż przed rozpoczęciem urlopu lub niedługo po jego zakończeniu.

„Świadczenie urlopowe należy wypłacić nie później niż w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie urlopu wypoczynkowego przez pracownika”, podaje portal Prawo.pl.

Warto jednak podkreślić, że termin wypłaty wczasów pod gruszą powinien być jasno określony w regulaminie obowiązującym w danym miejscu pracy.

Kto wypłaca świadczenie urlopowe i jak jest ono opodatkowane?

Świadczenie urlopowe wypłacane jest przez pracodawcę z jego środków obrotowych, nie zaś z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Oznacza to, że obciąża ono bezpośrednio pracodawcę, który decyduje o kwocie oraz terminie wypłaty. Natomiast pracownicy powinni pamiętać, że:

  • kwota świadczenia podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (w przeciwieństwie np. do dofinansowania z ZFŚS, które często korzysta z ulg podatkowych),
  • świadczenie urlopowe podlega także oskładkowaniu ZUS.

„W odróżnieniu od środków z ZFŚS, świadczenie urlopowe jest przychodem pracownika ze stosunku pracy, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym oraz składkom ZUS”, przypomina serwis Infor.pl.

Ciekawostki o wczasach pod gruszą

  • Nazwa „wczasy pod gruszą” wywodzi się z czasów PRL, gdy wypoczynek często spędzano w gospodarstwach wiejskich pod gruszami rosnącymi w sadach.
  • Nie każda firma decyduje się na wypłatę świadczenia urlopowego – badania pokazują, że na wypłatę takiego rodzaju dodatków decydują się głównie duże przedsiębiorstwa i instytucje publiczne.
  • Maksymalne kwoty świadczeń są zwykle zróżnicowane według sytuacji materialnej i rodzinnej pracowników.

Podsumowując, wczasy pod gruszą wypłacane są najczęściej w letnim okresie wakacyjnym, choć konkretne zasady wypłaty, wysokość oraz terminy ustalane są indywidualnie przez poszczególne zakłady pracy.