Kiedy należą się wczasy pod gruszą?
Wczasy pod gruszą to potoczne pojęcie określające świadczenie urlopowe finansowane z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Przysługują one zatrudnionym pracownikom, jeśli w ich miejscu pracy istnieje ZFŚS, a oni sami spełniają określone przez pracodawcę kryteria socjalne oraz kryteria dochodowe. Sama wysokość i warunki udzielenia wsparcia mogą być różne, gdyż ustala je indywidualny regulamin pracy i wynagradzania obowiązujący w danym zakładzie pracy.
Kto i kiedy może dostać wczasy pod gruszą?
Wczasy pod gruszą, formalnie zwane świadczeniem urlopowym, przysługują pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę. Zazwyczaj podstawowymi warunkami, które trzeba spełnić są:
- korzystanie z urlopu wypoczynkowego trwającego co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych;
- spełnienie określonych kryteriów dochodowych lub socjalnych (np. ilość dzieci na utrzymaniu, sytuacja rodzinna i materialna), ustalonych w regulaminie ZFŚS;
- zatrudnienie w przedsiębiorstwie dysponującym Zakładowym Funduszem Świadczeń Socjalnych.
Ważną kwestią jest, że świadczenie to nie jest obowiązkiem ustawowym każdego przedsiębiorstwa, lecz zależy od decyzji pracodawcy i konkretnej sytuacji ekonomicznej jednostki.
Ile wynoszą „wczasy pod gruszą”?
Kwota świadczenia nie jest regulowana ustawowo – ustala ją wewnętrzny regulamin Funduszu Świadczeń Socjalnych obowiązujący w firmie. Zazwyczaj wysokość świadczenia oscyluje pomiędzy kilkuset a tysiącem złotych i zależy bezpośrednio od sytuacji materialnej pracownika, jego sytuacji rodzinnej czy liczby osób na utrzymaniu.
Jak zauważają eksperci portalu Kadry i Płace:
„Środki z Funduszu Świadczeń Socjalnych dalej są popularną formą wsparcia pracowników, zwłaszcza w okresie wakacyjnym. Wysokość wsparcia finansowego może być uzależniona od rodzinnej sytuacji pracownika i wynikających z niej potrzeb życiowych”.
Formalności jakie należy dopełnić, by dostać dofinansowanie
Każdy pracownik, który chce skorzystać ze świadczenia, powinien pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Należą do nich między innymi:
- złożenie stosownego wniosku do pracodawcy w formie pisemnej lub według wzoru obowiązującego w firmie;
- poinformowanie działu kadr o planowanym urlopie z odpowiednim wyprzedzeniem;
- ewentualnie przedłożenie dokumentów, potwierdzających kryteria socjalne (np. zaświadczenia o zarobkach, ilości osób na utrzymaniu).
Ciekawe fakty na temat wczasów pod gruszą
- Nazwa „wczasy pod gruszą” pochodzi jeszcze z czasów PRL-u, kiedy to wypoczynek często spędzano na działkach, popularnie nazywanych „pod gruszą”.
- Takie wsparcie jest coraz mniej popularne, ale nadal obecne zwłaszcza w większych firmach i instytucjach państwowych.
- Niektóre przedsiębiorstwa proponują alternatywy: karty Multisport, vouchery czy udział w wycieczkach organizowanych dla pracowników.
Podsumowanie
Dofinansowanie zwane popularnie jako „wczasy pod gruszą” przysługuje jedynie pracownikom, których pracodawca prowadzi Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Aby je dostać, trzeba spełniać konkretne warunki socjalne oraz skorzystać z przysługującego dłuższego urlopu wypoczynkowego. Pamiętajmy o terminach składania wniosków i dokładnym sprawdzaniu wymogów obowiązujących w naszej firmie.